Please wait...

Diz Protezi, Yüzümüzü Güldüren Diz Protezi, Bir Kahraman mı?

100sayimakale-1200x801.jpg

Güldal Hanım, diz protezi ameliyatı oldunuz geçmiş olsun sizi tanıyabilir miyiz?
Çok teşekkür ederim. 64 yaşındayım.1 kızım, 2 torunum var. Yoğun bir ev hanımıyım.

Kaç yıldır diz ağrılarıyla yaşıyorsunuz?
Yaklaşık 5 yıldır ağrılarım mevcut fakat son 3 yıldır beni çok zorlamaya başladı. Hayat kalitem çok düştü. Günlük işlerimi bile zar zor yapar hale geldim. Bir odadan diğerine geçmekte güçlük çekiyor, zorunlu işlerim olmazsa dışarı bile çıkmıyordum. Son 1,5 yıldır otururken ya da az da olsa hareket etsem ağrılarım oluyordu ve geceleri bu ağrılar beni uyutmuyordu.
Bacağımı koyacak yer bulamıyordum. Uzatsam olmuyor, şekil değiştirsem yine olmuyordu.

Dizinizdeki ağrılar için doktora başvurdunuz mu?
Diz ağrılarım başladıktan sonra birçok doktora gittim. Çeşitli tedaviler uyguladılar. Uygulanan tedaviler belli bir süre ağrılarımı geçiriyor fakat ağrılarım yeniden başlıyordu.

Ne tür tedaviler aldınız?
Gittiğim doktorlar öncelikle hap ve krem verdiler. İlk başlarda iyi geldi daha sonraları yetmemeye başladı. Fizik tedavi uygulandı. Son olarak da diz içine iğneler yapıldı.

Gittiğiniz doktorlar daha önce size ameliyat demediler mi?
Son birkaç yıldır her gittiğim doktor iğneyi dizime yaparken ameliyat olmam gerektiğini ve “Bu, geçici çözüm. Ameliyat şart” dediler. Tavsiyeler üzerine kendisini araştırdıktan sonra Prof. Dr. Yavuz Kocabey’e muayene olmaya karar verdim. Muayenehanesine gittiğimde gayet net bir şekilde, dizime ne olduğunu ve neden bu kadar ağrım olduğunu anlattı. Ameliyat olmamın şart olduğunu, ameliyat olduğumda ne zaman ayağa kalkacağımı ve ağrılarımın kesileceğini sabırla anlattı. Açıkçası anlatışı, benim korkularımı anlayışı, verdiği bilgilerin netliği beni ameliyat olmaya ikna etti. Kendisine sabah akşam dualar ediyorum, ellerine emeğine sağlık.

Ameliyat olalı kaç gün oldu ve bize ameliyat sonrası sürecinizi anlatır mısınız?
10 gün oldu. Ameliyattan sonra ikinci gün yürümeye başladım. Ağrısız günlere merhaba demek müthiş bir duygu artık geceleri diz ağrısıyla uyanmıyor rahatça uyuyorum.

Ameliyatı nerede oldunuz ve ameliyatla ilgili neler söylemek istersiniz?
Acıbadem Atakent Hastanesinde oldum. Hastane direktörü Demet Çetin Hanım başta olmak üzere tüm hastane çalışanlarına işlerini bilgiyle, sevgiyle ve özenle yaptıkları, güler yüzleri ve göstermiş oldukları yakın ilgiden dolayı çok teşekkür ederim.

 


Hocam merhabalar, Güldal Hanım ile konuşma fırsatımız oldu. Ağrısız günlere merhaba dediği için çok mutlu ve size dua ediyor. Diz protezi hakkında neler söylemek istersiniz?
Merhabalar. Güldal Hanım üzerinden konuyu anlatmaya çalışalım. Güldal hanım 64 yaşında ve 5 yıldır almadığı tedavi kalmamış ve diz ağrısı eve bağımlı hale getirmiş bu da hareket azlığı ve sonuçta kilo alımına sebep olmuş. Kilo diz kireçlenmesini tetikleyen baş nedenlerden biri. Dolayısı ile hastamız bir kısır döngüye girmiş. Bu durumu daha da kötüleştirmiş şöyle ki; daha önceleri hap ve kreme cevap veren ağrıların daha sonra bu ilaçlara karşı inatçı olması, sonrasında diz içi iğnelerine başlanmış fakat onlara da cevap vermemiş. Hastamız bana müracaat etti. Muayene, x-ray ve mrg kontrolleri yapıldı. Hastanın yaşının 64 olması tedavide bir kaç seçenek düşünmemize neden oldu. Şöyle ki; Yüksek Tibial Osteotomi denilen, dizin altındaki tibia denilen kemikten oluşturulan kesi ile dizden geçen ağırlık merkezini hasta olan bölgeden sağlıklı bölgeye getirme yapılabilirdi. Diğer seçenek kısmi protez, bir diğer seçenek ise total diz protezi olabilirdi. Yapılan muayenede hastanın dizinin dış kısmında ağrı olması mrg görüntülerinde dış menisküste yırtık ve geniş kıkırdak defekti olması, bunlara ek olarak hastamızın kilolarının biraz fazla olması bizi total diz protezi ameliyatına yönlendirdi.
Hastalar total protez ameliyatlarından korkuyor ve kötü örnekler oldukça fazla. Bu konudaki düşüncelerinizi alabilir miyiz?
Total diz protezi, ileri yaşlarda ve diz kireçlenmesi olan, başka tedavi şansı olmayan hastalarımızda kullandığımız bir teknik. Doğru seçimler (hasta, doktor, hastane ve protez) yapılırsa; insan hayat konforunu değiştiren bir kahraman. Bu değişkenlerden biri doğru olmazsa kahraman değil, felaket olabilir.

Sonuç olarak, yaşlandığımızda diz protez ameliyatlarından korkmayarak, kendimizi gönül rahatlığı ile kahraman ellere bırakırsak yüzümüz güler diyebilir miyiz?
Kesinlikle katılıyorum.

Not:Yavuz Kocabey’in Carousel Instyle Dergisi 100. sayısındaki makaleden alınmıştır.

 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *


Copyright 2017. Her Hakkı Saklıdır.