Please wait...

Tedavinin Ardından 4 Madalya Kazandı

sibel-simsek-1200x591.jpg

Sağ diz kıkırdaklarında sorun olan ve bu nedenle aktif spor hayatına son vermesi gerektiği söylenen milli halterci Sibel Şimşek, gerçekleştirilen cerrahinin ardından yeniden spora başladı

Tüm profesyonel sporcular, günün birinde sakatlanma korkusu yaşıyor. Tıp ve teknolojinin birlikteliği yıllar önce tedavisi imkansız denilen birçok hastalığı giderip, yeni yöntemler ortaya koyuyor. Ancak bazı rahatsızlıklar sporcuların aktif spor hayatının sona ermesine yol açıyor. Dokuz yaşından bu yana halter sporuyla ilgilenen milli sporcu Sibel Şimşek de bu isimlerden biri… Sağ diz kıkırdağında oluşan rahatsızlığı nedeniyle spor yapamayacağı, yaşamı haline gelen halterden uzak kalacağı söylendiğinde duyduklarına inanamıyor. Henüz 20 yaşındayken, sporda adeta olgunluk dönemini yaşarken başvurduğu doktorlardan spora son vermesi gerektiğini duyunca dünyası başına yıkılıyor.

Umutlar Tükenmişken

Ciddi bir sakatlık dönemi geçiren ve görüştüğü hemen hemen tüm hekimlerden olumsuz yanıt alan Sibel Şimşek’in yolu Acıbadem Kocaeli ve Acıbadem Bakırköy hastaneleri Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Yavuz Kocabey’le kesişiyor. Şimşek o günleri şu sözlerle anlatıyor:
Sakatlığımı gidermek için bazı tedaviler uygulandı ancak hiçbirinden yarar görmedim. Sporu bırakmam gerektiği söylendi. Kendimi buna hazır hissetmiyordum. Yılmadan derdime çare aramaya devam ettim. Prof. Dr. Yavuz Kocabey ile tanıştım. Bana kıkırdaklarımda sorun olduğunu fakat bunun ameliyat ve fizik tedaviyle düzelebileceğini söyledi. Ameliyat oldum. Ardından yeniden antrenmanlara başladım. Tedavi sonrası katıldığım ilk turnuvada dünya ikincisi, iki kez de Avrupa şampiyonu oldum. Bu üç madalyanın ardından, dördüncüsünü de bu yıl düzenlenen Akdeniz Oyunları’nda elde ettiğim şampiyonlukla kazandım.

Günde Altı-Yedi Ton Ağırlık Kaldırıyor

Aldığı dört madalyanın ardından sol dizinde de rahatsızlık oluştuğunu söyleyen Sibel Şimşek, bir kez daha ameliyat oluyor. 63 kiloda yarışan ve kendi sıkletinde büyük başarılara imza atan genç sporcu, başarısını inatçılığına borçlu olduğunu, günlük antrenmanları sırasında altı saatte ortalama altı-yedi ton ağırlık kaldırdığını belirtiyor. Onu yeniden halter pistiyle buluşturan Prof. Dr. Yavuz Kocabey’e ve Acıbadem Sağlık Grubu’na teşekkür eden Şimşek, “Tam sporu bırakacakken, umutlarım tükenmişken yeniden hayata döndüm. Yeni başarılara koşmak için var gücümle çalışıyorum. Ülkemizi bundan sonra da yarışmalarda en iyi şekilde temsil edeceğim” diyor.

Gençler Çabuk İyileşiyor

Sibel Şimşek’in her iki dizine de yapılan ameliyatlar hakkında bilgi veren Prof. Dr. Yavuz Kocabey, tedavi sürecine ilişkin olarak şunları söylüyor:
Sibel’in sağ dizinde sorun vardı. Dizine bazı enjeksiyon uygulamaları yapılmış, buna rağmen ağrıları dinmemişti. Kıkırdak yapısı ise kötü durumdaydı. Uyguladığımız tedavilerin ardından hem iyileşti hem de dört şampiyonluk kazandı. Yaklaşık 1,5 ay boyunca yere basmasına izin vermedik. Kazandığı şampiyonlukların ardından, bu defa da sol diz tendonunda kısmi kopma oluştu. Sol dizini de ameliyat ettik. Kadınlar için çok ağır olan bir spor dalıyla uğraşmasına rağmen, her iki ameliyattan da başarılı sonuçlar aldık. Bunda genç olması da büyük rol oynuyor.

 

 

Copyright 2017. Her Hakkı Saklıdır.