Skip links

Donuk Omuz

Donuk Omuz

 
Donuk omuz, omuzda ağrı ve ilerleyici hareket kısıtlılığı meydana getiren yaşam kalitesini olumsuz etkileyen rahatsızlıktır. Bu soruna bazen adeziv kapsül iltihabı (adeziv kapsülit) da denir. 40 ile 60 yaş arası kadınlarda daha sık olmak üzere toplmda sık karşılaşılan bir problemdir Çoğunlukla sebebi bilinmese de geçirilmiş travmalar, uygunsuz hareketler, kireçlenme, kas yırtıkları, ameliyat sonrası gibi nedenlerle ortaya çıkabilir. Ayrıca parkinson hastalığı, verem, kalp-damar hastalıkları, diyabet ve tiroitle ilgili problemler donuk omuza neden olabilen tıbbi sorunlardır. Ağrı ve hareket kısıtlılıkları ile başlar ve ilerler, günlük aktiviteye engel olmaya başlar. Zamanla gece uyandıran ağrı ve kolda hareketin ileri derecede kaybı söz konusu olur. Donuk omuz şikayetinin süresi büyük farklılıklar gösterir. Bazıları sadece birkaç hafta bu sorunla uğraşırken bazı kişiler yıllarca donuk omuz sorunu çekebilirler. Donuk Omuz Aşamaları şu şekildedir;

Donuk Omuz Aşamaları

1. Aşama – Ağrılı Dönem: 2-9 ay

İlk olarak ağrı başlar bunu kademeli ilerleyen tutukluk ve hareketin kısıtlanması izler. Önce elin sırta doğru dönmesi azalır.

2. Aşama – Tutukluk Dönemiı: 4-12 ay

Ağrı yavaş yavaş azalır ama tutukluk ve hareket kısıtlanması devam eder hatta ilerler. Kolunuzu dışarı doğru döndürmek zorlaşır.

3. Aşama – Çözülme Dönemi: 1-3 yıl

Bu evre ağrı, tutukluk ve hareket kısıtlanmasının yavaş yavaş azaldığı iyileşme evresidir. Bazı hastalarda 10 yıla kadar uzayan bir süreçtir.

Şikayetler başladıktan sonra hastalığın süresi kişiden kişiye değişir. Bu süre 2 yıl ile 10 yıl kadar sürer. Hareket kısıtlılığının olduğu hastalarda uygun tedavi yapılmazsa ileriki yaşantılarında omuz kareketlerinde kayıplar kalıcı hale gelir.

Donuk Omuz Tedavisi

İlaç Tedavisi: Çoğu durumda ilaçlar donuk omuzun neden olduğu ağrılarla başa çıkmak için yeterli olur. Ancak bazen daha kuvvetli bir ağrı kesici gerekir.

Fizyoterapi: Bu tedavi transkütanöz elektriksel sinir stimülasyonu (TENS), akupunktur, masaj, sıcak ve soğuk kompresler, rahatlatmak amaçlı esneme teknikleri ve donuk omuza yönelik eğzersiz uygulamalarıdır.

Steroid (Kortizon) Enjeksiyonu: Eklem içine uygulanan kortikosteroidlerdir. Böylelikle iltihabı azaltmayı ve donuk omuzun hareketini artırmayı sağlar.

Omuz Manipülasyonu: Eğer ciddi bir hareket kısıtlılığı varsa doktorunuz hareket aralığını artırmak için genel anestezi ile omzunuza manipülasyon uygulayıp hareket açıklığının artmasına yardımcı olur.

Cerrahi Müdahale: İleri derecede hareket kaybı varsa, sıkı dokuyu  ya da eklemdeki diğer yapışıklıkları gidermek,  varsa kas yırtıklarını onarmak, yara dokusunu açmak için ameliyat iyi bir seçenek olabilir. Ameliyat genellikle çok küçük kesiler yardımıyla artroskopik olarak yapılır ve uzun bir iyileşme süreci gerektirmez. Ameliyat sonrası erken dönemde fizik tedaviye başlanır. Kısa zamanda günlük yaşam aktivitelerine dönür.

 

İletişim sayfasından detaylı bilgi ve randevu alabilirsiniz.