Skip links

Pöç (Kuyruk Sokumu) Ağrısı

Kuyruk Sokumu Pöç Ağrısı

 
Pöç ağrısı, kalça bölgesinde hissedilen ağrıya verilen bir isimdir. Pöç, pelvisin (leğen kemiği) üst kısmındaki kemiksel çıkıntılardan biridir ve kalça eklemi ile üst bacak kemiği arasında yer alır. Ağrı, kalça eklemi, kalça kasları veya çevre dokuların yaralanması veya rahatsızlığından kaynaklanır. Kalça bölgesinde ağrı hissedilmesine neden olan birçok faktör vardır ve her bir durumun tedavisi farklılık gösterir.

Kuyruk Sokumu (Pöç) Ağrısı Nedenleri

Doğum sırasında kuyruk sokumu eklemininin zorlanması sonucu bu eklemin zarar görmesi ile ağrı oluşur. Kuyruk sokumu ağrısı olan yeni doğum yapmış hastalarımın genellikle iri bebekleri mevcut idi.

Travma: Popo üzerine sert düşme sonucu oluşur.

Tekrarlayıcı küçük zorlamalar: Sert bir zemine uzun süre oturmak. At, bisiklet gibi sert yerlere uzun süreli ve tekrarlayıcı şekilde binmek.

Tanı Yöntemleri

Klinik Muayene: Parmak ile kuyruk sokumuna bastırdığımızda ağrı hissedilmesidir.

Görüntüleme Yöntemleri: X-Ray ve MRG gibi yöntemlerle kuruk sokumu bölgesi görüntülenir.

Pöç Ağrısı Tedavi Yöntemleri

    1. Konservatif Yöntem
    2. Oturma simidi ve İlaç
    3. Kortizon enjeksiyonu: Yapıldığı yer çok önemli. Genellikle skopi altındauygulama yerini görerek enjeksiyon yapılmalıdır.
    4. Cerrahi Yöntem

Pöç ağrısı, omurga bölgesindeki bir ağrıdır ve birçok farklı nedenden kaynaklanır. Bu nedenle, tedavi yöntemi ağrının nedenine bağlıdır.

Öncelikle, ağrının nedeni belirlenmelidir. Ağrının nedeni tespit edilirken muayene ile birlikte görüntüleme testleri de yapılır.

Ağrı kesiciler ve anti-enflamatuar ilaçlar, pöç ağrısını hafifletmek için kullanılır. Ancak, uzun süreli kullanımları yan etkilere neden olmaktadır.

Fizik tedavi de pöç ağrısının tedavisinde başka bir yöntemdir. Bu yöntem, kasları güçlendirmek, esnekliği artırmak ve ağrıyı azaltmak için egzersizleri içerir.

İletişim sayfasından detaylı bilgi ve randevu alabilirsiniz.

Uyarı! Gereksiz, yetersiz veya aşırı tedaviden kaçınılması gerekmektedir aksi takdirde hastaya daha fazla sorun çıkarabilmektedir.